
● In Stock
Tipper — Sitrak G7S Series
G7S 540 8×4
Tipper Cab & Chassis
High-power 8×4 tipper cab and chassis. 13L MAN engine with 540HP and 2,500Nm torque, 12-speed ZF AMT, ZF retarder standard, 31-tonne GVM. Built for heavy quarry and construction haulage.
540 HP
Engine Power
2,500 Nm
Max Torque
75 t
GCM Rating
12 spd
ZF AMT Gearbox
✓12.4L MAN Engine✓2,500Nm Torque✓EBS / ESC / AEBS✓ZF Retarder Std✓Air Suspension✓Diff + Cross Lock
3yr / 600,000km Warranty
3yr / 1M km Driveline
Finance Available
Engine
| Model | MC13.54-61 |
| Displacement | 12.419L |
| Power Rating | 400 kW / 1,900 rpm (540HP) |
| Max Torque | 2,500 Nm @ 1,050–1,350 rpm |
Transmission
| Model | ZF 12TX2621 TD |
| Type | 12-Speed Automated Manual |
| Forward Ratios | 16.69 / 12.92 / 9.93 / 7.67 / 5.90 / 4.57 / 3.66 / 2.83 / 2.17 / 1.68 / 1.29 / 1 |
| Reverse Ratios | 15.54 / 12.03 / 3.4 / 2.64 |
| Retarder | ZF Retarder (Standard) |
Weights & Capacities
| GVM | 31,000 kg |
| GCM | 75,000 kg |
| Front Axle Load | 6,500 kg × 2 |
| Rear Axle Load | 18,000 kg |
| Fuel Tank | 600L |
Axles & Drivetrain
| Drive Axle Model | MCY13BES |
| Main Drive Ratio | 3.08 |
| Differential Lock | Equipped |
| Front Axle | VPD71DS |
| Configuration | 8×4 (twin-steer) |
Suspension & Steering
| Front Suspension | Non-independent, 3-leaf parabolic |
| Rear Suspension | Non-independent, 8 air bags |
| Steering Model | Recirculating ball |
| Steering Ratio | 22.2 – 26.2 : 1 |
| Max Pump Pressure | 18,300 kPa |
Braking System
| Working Pressure | 1,000 kPa |
| Drive Brake Type | Dual circuit |
| Brake Adjustment | EBS / ESC / AEBS |
| Parking Brake | Spring stored energy air cut |
| Assistant Brake | Exhaust brake |
Cabin
| Cabin Model | G7S-P |
| Seating | 2 |
| Turning Radius | 2,807 mm |
| Clutch | 430 diaphragm, air-controlled |
Chassis & Electrics
| Frame Type | Channel frame |
| Main Beam | 300×80×8 mm |
| Frame Width Front | 942 mm |
| Frame Width Rear | 850 mm |
| Voltage | 24V |
| Battery | 2×12V / 240Ah |
Capability
| Max Speed | 100 km/h |
| Min Turning Diameter | 26 m |
| Max Climb Gradient | ≥30% |
| Trailer Brakes | ABS to rear (Included) |
Interested in the G7S 540 8×4 Tipper Cab & Chassis?
Talk to our team at Dandenong South about pricing, availability, and finance options. Stock on hand — no long wait times.


