
● In Stock
Tipper — Sitrak G5S Series
G5S 310 6×4
Tipper Cab & Chassis
Mid-duty 6×4 tipper cab and chassis. MC07H 7.36L MAN engine, Allison 3200P automatic, 25-tonne GVM. Built for construction, earthworks, and bulk haulage with 360-degree surround view.
310 HP
Engine Power
1,250 Nm
Max Torque
25 t
GVM Rating
Allison 3200P
Transmission
✓7.36L MAN Engine✓1,250Nm Torque✓EBS / ESC / HSA✓360° Surround View✓Diff + Cross Lock✓WABCO Radar
3yr / 600,000km Warranty
3yr / 1M km Driveline
Finance Available
Engine
| Model | MC07H.31-61 |
| Displacement | 7.36L |
| Power Rating | 228 kW / 2,200 rpm (310HP) |
| Max Torque | 1,250 Nm @ 1,200–1,700 rpm |
Transmission
| Model | Allison 3200P |
| Type | 6-Speed Fully Automatic |
| Forward Ratios | 3.49 / 1.86 / 1.41 / 1.00 / 0.75 / 0.65 |
| Reverse Ratio | 5.03 |
| Retarder | ZF Retarder |
Weights & Capacities
| GVM | 25,000 kg |
| GCM | 25,000 kg |
| Front Axle Load | 7,000 kg |
| Rear Axle Load | 9,000 / 9,000 kg |
| Fuel Tank | 300L |
Axles & Drivetrain
| Drive Axle Model | MCY11BES |
| Axle Ratio | 5.29 |
| Differential Lock | Inter-wheel + inter-axle diff lock |
| Front Axle | VPD71DS |
| Configuration | 6×4 |
Suspension & Steering
| Front Suspension | Non-independent, 3-leaf parabolic |
| Rear Suspension | Non-independent, leaf parabolic + air bag |
| Steering Model | Recirculating ball hydraulic power |
| Steering Ratio | 22.2 – 26.2 : 1 |
| Max Pump Pressure | 20,000 kPa |
Braking System
| Working Pressure | 1,250 kPa |
| Drive Brake Type | Dual circuit |
| Brake Adjustment | EBS / ESC / HSA |
| Parking Brake | Spring stored energy air cut |
| Assistant Brake | Jake Engine Brake |
Cabin
| Cabin Model | G5S-M |
| Seating | 2 |
| Turning Radius | 2,410 mm |
Chassis & Electrics
| Frame Type | Ladder framework |
| Main Beam | C type 280×80×8 mm |
| Frame Width Front | 940 mm |
| Frame Width Rear | 850 mm |
| Voltage | 24V |
| Battery | 2×12V / 180Ah |
Capability
| Max Speed | 100 km/h |
| Min Turning Diameter | 18 m |
| Max Climb Gradient | ≥25% |
| Trailer Brakes | ABS to rear (Included) |
Interested in the G5S 310 6×4 Tipper Cab & Chassis?
Talk to our team at Dandenong South about pricing, availability, and finance options. Stock on hand — no long wait times.


