
● In StockAvailable for Rent
Prime Mover — Sitrak G7S Series
G7S 540 6×4
Prime Mover
High-performance long-haul prime mover. 540HP MAN MC13 engine with 12-speed ZF AMT. Built for interstate freight, B-double, and heavy haulage operations across Australia.
540 HP
Engine Power
2,500 Nm
Max Torque
90 t
GCM Rating
12 spd
ZF AMT Gearbox
✓12.4L MAN Engine✓EBS / ESC / ASR✓Voith Retarder Std✓Air Suspension✓Diff + Cross Lock✓ADR Compliant
3yr / 600,000km Warranty
3yr / 1M km Driveline
Finance Available
Engine
| Model | MC13.54-61 |
| Displacement | 12.419L |
| Power Rating | 397 kW / 1,900 rpm (540HP) |
| Max Torque | 2,500 Nm @ 1,050–1,350 rpm |
| Standard | Euro 6 |
Transmission
| Model | ZF AMT — 12TX2621TD |
| Type | 12-Speed Automated Manual |
| Forward Ratios | 16.69 → 1.00 |
| Reverse Ratios | 15.537 / 12.033 |
| Retarder | Voith INTARD3 (Standard) |
Weights & Capacities
| GVM | 25,000 kg |
| GCM | 90,000 kg |
| Front Axle Load | 7,000 kg |
| Rear Axle Load | 18,000 kg |
| Fuel Tank | 600L + 380L dual tank |
| AdBlue Tank | 90L |
Axles & Drivetrain
| Drive Axle Model | MCY13BES |
| Axle Ratio | 3.08 (opt: 2.85 / 3.7) |
| Differential Lock | Diff lock + Cross lock |
| Front Axle | VPD71DS |
| Configuration | 6×4 |
Suspension & Steering
| Front Suspension | Non-independent, 3-leaf parabolic |
| Rear Suspension | Non-independent, 8 air bags |
| Steering Model | Recirculating ball hydraulic |
| Steering Ratio | 22.2 – 26.2 : 1 |
| Max Pump Pressure | 18,300 kPa |
Braking System
| Working Pressure | 1,000 kPa |
| Drive Brake Type | Dual circuit |
| Brake Adjustment | EBS / ESC / EBL / ASR |
| Parking Brake | Spring stored energy air cut |
| Assistant Brake | EVB Engine Valve Brake |
Cabin
| Cabin Model | G7S-E |
| Seating | 2 |
| Turning Radius | 3,040 mm |
| Seat Type | ISRI Ventilated & Heated |
| Refrigerator | 20L (Standard) |
| Lighting | Full LED |
Chassis & Electrics
| Frame Type | Ladder frame |
| Main Beam | 270×85×8 mm |
| Frame Width Front | 942 mm |
| Frame Width Rear | 762 mm |
| Voltage | 24V |
| Battery | 2×12V / 240Ah |
Capability
| Max Speed | 100 km/h |
| Min Turning Diameter | 15.5 m |
| Max Climb Gradient | 35% |
| Trailer Brakes | EBS to rear (Included) |
Interested in the G7S 540 6×4 Prime Mover?
Talk to our team at Dandenong South about pricing, availability, and finance options. Stock on hand — no long wait times.


