
● In StockFlagship
Prime Mover — Sitrak C9H Series
C9H 660 6×4
Prime Mover
Flagship long-haul prime mover. 660HP Weichai WP15 engine paired with 12-speed ZF AMT delivers 3,200Nm of torque for the toughest interstate, B-double, and heavy haulage work in Australia.
660 HP
Engine Power
3,200 Nm
Max Torque
90 t
GCM Rating
1,000 L
Fuel Tank
✓15.3L Weichai Engine✓3,200Nm Max Torque✓EBS / ESC✓8 Air Bag Rear✓Diff + Cross Lock✓ADR Compliant
3yr / 600,000km Warranty
3yr / 1M km Driveline
Finance Available
Engine
| Model | WP15H660E62A |
| Displacement | 15.3L |
| Power Rating | 480 kW / 1,800 rpm (660HP) |
| Max Torque | 3,200 Nm @ 1,200–1,400 rpm |
Transmission
| Model | ZF 12TX3221TO |
| Type | 12-Speed Automated Manual |
| Forward Ratios | 12.924 → 0.772 |
| Reverse Ratios | 12.033 / 9.293 |
| Retarder | ZF Retarder (Standard) |
Weights & Capacities
| GVM | 25,000 kg |
| GCM | 90,000 kg |
| Front Axle Load | 7,000 kg |
| Rear Axle Load | 18,000 kg |
| Fuel Tank | 1,000L |
Axles & Drivetrain
| Drive Axle Model | MCY13BES |
| Axle Ratio | 3.36 (optional 3.7) |
| Differential Lock | Inter-wheel + inter-axle diff lock |
| Front Axle | VPD75ES |
| Configuration | 6×4 |
Suspension & Steering
| Front Suspension | Non-independent, 3-leaf parabolic |
| Rear Suspension | Non-independent, 8 air bags |
| Steering Model | Bosch 8098 |
| Steering Ratio | 17 – 20 : 1 |
| Max Pump Pressure | 18,300 kPa |
Braking System
| Working Pressure | 1,250 kPa |
| Drive Brake Type | Dual circuit |
| Brake Adjustment | EBS / ESC |
| Parking Brake | Spring stored energy air cut |
| Assistant Brake | Jake Engine Brake |
Cabin
| Cabin Model | C9H-E |
| Seating | 2 |
| Turning Radius | 3,040 mm |
| Clutch | 430 diaphragm, electrically controlled |
Chassis & Electrics
| Frame Type | Ladder framework |
| Main Beam | C type 270×85×8 mm |
| Frame Width Front | 940 mm |
| Frame Width Rear | 760 mm |
| Voltage | 24V |
| Battery | 2×12V / 240Ah |
Capability
| Max Speed | 100 km/h |
| Min Turning Diameter | 18.5 m |
| Max Climb Gradient | ≥35% |
| Trailer Brakes | EBS to rear (Included) |
Interested in the C9H 660 6×4 Prime Mover?
Talk to our team at Dandenong South about pricing, availability, and finance options. Stock on hand — no long wait times.

